AYAZİNİ HİKAYESİ

  • Bir yer düşünün ki binlerce yıllık gizemi içinde barındıran, doğal güzelliklerin ve binlerce yıllık tarihin iç içe geçtiği bir köy.
  • Frigya’nın kalbidir Ayazini... Gizemin ve Tarihin Hikayesidir Ayazini...

Gizemin ve Tarihin Hikayesidir Ayazini...

Frigya’nın kalbidir Ayazini..

Bir yer düşünün ki binlerce yıllık gizemi içinde barındıran, doğal güzelliklerin ve binlerce yıllık tarihin iç içe geçtiği bir köy.

Ayazini Köyü ya da tarihte geçen adıyla Ayazini Metropolisi, tarihin en eski halkı olan Frigler döneminden itibaren Doğu Roma, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu gibi medeniyete yön vermiş uygarlıkların yerleşim yeri olması ve köy sınırları içerisinde bulunan kaya yerleşim yerleri, kiliseler ve şapellerle pek çok medeniyetten izler bulabileceğiniz oldukça önemli bir merkezdir.

Bu özelliklerinden dolayı her zaman dikkatleri üstüne çeken Ayazini, Afyonkarahisar Valisi Gökmen ÇİÇEK’in de ilgisini çekmiş, buraya dokunmak gerektiğini belirtmiş ve Sayın ÇİÇEK tarafından Ayazini’nin önemli turizm destinasyonlarından biri olabilmesi için bir dizi önemli proje başlatılmıştır.

Bölgenin turizme kazandırılması için Afyonkarahisar Valiliğince başlatılan çalışmalar ile kullanma dengesi gözetilerek yeniden canlandırılması ve doğal değerlerin ön plana çıkarılacağı düzenlemelerin yapılması amaçlanarak, binlerce yıllık tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri barındıran Ayazini Metropolisi’nin korunmasının yanında birçok kişinin ziyaret edeceği Anadolu'nun açık hava müzelerinden biri haline dönüştürülmesi hedeflenmiştir.

Bu kapsamda; Ayazini Turist Karşılama ve Sergi Salonu hayata geçirilmiştir.

Ayrıca sokak sağlıklaştırması çalışmaları, çevre düzenleme, köy içi altyapı çalışmaları (parke, temizlik v.b), köy içi metruk bina yıkım çalışmaları, köy içi parke yapımları, arkeolojik sit alanları temizlik çalışmaları, köy okulu bakım ve onarım çevre düzenleme, köy içi çevre meydan ve çevre düzenleme çalışmaları, turist gezi yolu ve aydınlatma çalışmaları hızla devam etmektedir.

Vali gökmen ÇİÇEK’in girişimleriyle hayata geçirilen ‘’Ayazini’’projesinin bölgede yarattığı heyecan özel sektör yatırımcılarını da harekete geçirdi. Afyon’un köklü ve güçlü markaları bölgenin ilk turizm yatırımcıları olarak taşın altına ellerine koydular.

Frigya’nın kalbi Ayazini’nde Afyon’un yöresel lezzetlerini sunacağı, kafe, restoran ve çayevleri yanında el emeği ürünlerin satış noktaları da yer alacak.

“Gizemlişehirafyon’’ sloganının en büyük pay sahibi Ayazini, bir yandan binlerce yıllık tarihini adeta bir açık müze ile günümüze taşırken bir yandan da doğal güzellikleri ile doğa, kültür ve spor turizmi potansiyeli ile Türkiye’nin en yeni turizm destinasyonlarından biri olarak keşfedilmeyi bekliyor.